Takip Et

ALAÇATI ZİGANA OTEL

PROJE BİLGİ FORMU


Proje İzmir’in Çeşme ilçesinde bulunan Alaçatı tatil beldesinde yer almaktadır.

80.000 metre karelik alan üzerinde 35.000 metrekare inşaat alanı olan Zigana Resort Hotel;

 Ana otel kütlesi ve bu kütleden bağımsız 65 adet villa tasarlanmıştır. Kıyısında yer aldığı denize ve topografyaya göre yönelim ve yerleşimi sağlanmıştır.

Ana Otel kütlesi kullanıcıları, yaklaşık 1000 m2 lik çelik -cam strüktür bir saçakla içeriye davet etmektedir. Otelin lobisinde de saçağın devamı niteliğinde skylight öğeleri kullanılmış olup, maximumda ışık alan ,dış-iç kurgusunda sürekliliği sağlayan ve lobide bekleme esnasında bile harika deniz manzarasının izlenebilmesine olanak sağlayan bir tasarım yolu izlenmiştir.

Otel bünyesinde 6 tanesi süit, 2 adet engelli odası toplamda 102 oda mevcuttur. Süitlerin hepsi farklı açılardan denizi tamamen görebilecek şekilde tasarıma uygulanmıştır. Diğer odalar ise yan yana bulunduklarını birimlerle aralarında mahremiyeti korumaya ilişkin doğal taş kaplanan balkon bölüntüleri ile ayrılmıştır ve yine aynı bölüntülerle cepheye hareketlilik kazandırılmıştır

Genel konsept olan ‘yelken’ öğesinden esinlenerek oda bölücü duvarları önüne yerleştirilen çelik yelken direklerini andıran aydınlatmalar tasarlanmıştır. Gece, deniz tarafından otel binasına bakıldığında , otomasyona bağlanan bu aydınlatmalarla , ışık oyunlarıyla cepheye  hareketlilik kazandırılmaya çalışılmıştır.

13 bloktan oluşan villaların her bir bloğunda 5 adet bağımsız birim bulunmaktadır. Ritmik kayma hareketleriyle birbirini görmeden özel bir hayat sürdürebilecek mahremiyet alanına sahip olmaları ve topografyayı kullnarak denize yönelmeleri  amaçlanmıştır. Villaların girişlerinde , çelik ayaklara taşıtılan cam-çelik saçaklar ‘yelken’ öğesi düşünülerek tasarlanmıştır.

Villaların merdiven kulesi sırtına yine otomasyona bağlanan düşey lineer led aydınlatmalar tasarlanmıştır. Böylece Otelin bütününe yayılan bir aydınlatma kurgusuyla, yol kotundan da algılanabilir birimler yaratılmıştır.

Tasarımda kullanılacak malzemeler seçilirken doğaya uyum ön planda tutulmuştur ve ahşap, doğal taş ve cam kullanılmıştır. Doğal taş olarak bölgenin geleneksel taşı olan Alaçatı taşı tasarımda sıkça kullanılmıştır. Uzun süre korozyona ve deniz tuzuna dayanıklı olmadığı için gerçek ahşap kullanılamamış ve yerine ahşam görünümlü kompozit kullanımı uygun görülmüştür.

Sahil kısmında snack bar, pool bar gibi birimler tasarlanarak , ihtiyaçlar çözülmüş ve otel ile deniz ilişkisi güçlendirilmiştir. Üst örtü olarak,  gergi membranlar kullanılarak strüktürel hareketliliğin devam ettirilmesi sağlanmıştır.

 

Proje Adı : Alaçatı Zigana Resort Otel

Proje Yeri : Alaçatı/Çeşme/İzmir

Proje Ofisi : OCADO MİMARLIK

Tasarım Ekibi : Öznur ÇAKIR

Mimari Proje Ekibi : Öznur ÇAKIR, Hale UZUN, Erhan ARAR

Proje Yöneticisi : Öznur ÇAKIR

İşveren : TEK-ART Holding

Ana Yüklenici : TEK-ART Holding

Konsept Tasarımı : OCADO MİMARLIK

İç Mekan Projesi : Füme Design, OCADO MİMARLIK

Peyzaj Projesi : E2 Peyzaj

Uygulama Projesi : OCADO MİMARLIK

Cephe Tasarımı :  OCADO MİMARLIK

Aydınlatma Tasarımı  : OCADO MİMARLIK

Statik Projesi : Genseres Mühendislik

Mekanik Projesi : Karma Mühendislik

Elektrik Projesi : Fluks Enerji

Tesisat Projesi : Karma Mühendislik

Çelik Projesi :  Genseres Mühendislik

3 Boyutlu Görselleştirme : OCADO MİMARLIK

 

Proje Başlangıç Yılı : 2015

Proje Bitiş Yılı : 2015

İnşaat Başlangıç Yılı : 2016

İnşaat Bitiş Yılı : 2017

Arsa Alanı (m2) : 80.000 m2

Toplam İnşaat Alanı (m2) : 35.000 m2