Takip Et

Tarihçe

Öznur Çakır Aydoğan tarafından 2010 yılında kurulan OCADO Mimarlık , geleneksel mimari anlayışını, yeni nesil bir dokunuş ile çağdaşlaştırarak modern ve özgün tasarımlar sunmaktadır. Mimari ve iç mimari tasarımlarıyla estetiğe verdiği önem kadar fonksiyon ve ergonomiyi de ön plana çıkaran OCADO Mimarlık, sadece bir bina değil kaliteli bir yaşam alanı oluşturmaya çalışarak, yapılara hayat veren bir anlayışla yol almaktadır.

Mimar Öznur Çakır Aydoğan, 2004-2005 yılları arasında Teğet Mimarlık (Mehmet Kütükçüoğlu, Ertuğ Uçar) bünyesinde, 2005-2010 yılları arasında ise Tabanlıoğlu Mimarlık bünyesinde ulusal ve uluslararası alışveriş merkezi, ofis, konut, otel gibi birçok tasarım ve uygulama projelerini yürütmüştür. 2005 yılında Kazakistan’ın Astana şehrindeki “Palace of Peace” Projesi kapsamında, Tabanlıoğlu Mimarlık Bünyesinde, “Foster &Partners” ekibi ile birlikte çalışmıştır. Ulusal ve uluslararası birçok workshopta (Almanya, İstanbul, Ankara…) sürdürülebilir mimarlık, ileri dijital mimarlık konulu atölyelerde bulunmuştur. 2010 yılı itibariyle, İzmir’de OCADO Mimarlığı kurarak, Mimari tasarım, interaktif tasarım, parametrik tasarım, animasyon, gibi alanlar üzerindeki çalışmalarını OCADO Mimarlık çatısı altında birleştirerek, mimarlığa farklı bir yön vermeye çalışmaktadır.

2017 yılında İstanbul’daki Alya Life Yüksek Yapı Projesi ile “Sing Of The City” Genç Mimar Ödülünü alan Y. mimar Öznur Çakır Aydoğan, İstanbul Teknik Üniversitesi “Mimari Tasarımda Bilişim” Yüksek lisans Programından mezundur. İnteraktif ses etkileşimli  dinamik adaptif cephe önerisi tezi ile mezun olmuştur. 2022 yılında geliştirdiği kinetik cephe sistemi ile Türk Patent Enstitüsü’nden “İncelemeli Buluş” patenti almıştır.

 

 

 

Ekibimiz

 • Öznur ÇAKIR

  Kurucu-Yüksek Mimar

 • Seden SÜATAÇ

  Proje Yürütücüsü /Yüksek Mimar

 • Öznur Kahraman

  Mimar

 • Taghi MAMMADOV

  Proje Yürütücüsü / Mimar

 • Saeed FARHAN

  Mimar

 • Ayfer GÜLEÇ

  Proje Koordinatörü

 • Hediye ERCAN

  Mimar

 • Refika TEPE

  Mimar

Öznur ÇAKIR

Özgeçmiş

 

2017 yılında İstanbul Alya Life Projesi ile “Sing Of The City” Genç Mimar Ödülünü alan mimar Öznur Çakır 2004 yılında, Eskişehir OGÜ Mimarlık ve Mühendislik Fakültesinin Mimarlık bölümünden mezun olmuştur. 2005 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlıkta Bilişim Bölümünde Akademik çalışmalarına başlamıştır. İnteraktif ses etkileşimli geliştirdiği dinamik adaptif cephe önerisi "Sound Shield" cephe modülü tezi ile mezun olmuştur.

2004-2005 yılları arasında Teğet Mimarlık (Mehmet Kütükçüoğlu, Ertuğ Uçar) bünyesinde, 2005-2010 yılları arasında ise Tabanlıoğlu Mimarlık bünyesinde Ulusal ve Uluslararası alışveriş merkezi, ofis, konut, otel gibi birçok tasarım ve uygulama projelerini yürüttü. 2005 yılında Kazakistan’ın Astana şehrindeki “Palace of Peace” Projesi kapsamında , Tabanlıoğlu Mimarlık Bünyesinde , yaklaşık 1,5 yıl “Foster &Partners” ekibi ile birlikte çalışmıştır.

2010 yılı itibariyle, İzmir’de OCADO Mimarlığı kurarak kendi mimarlık sürecine devam etmektedir. Dijital tasarım, interaktif tasarım, parametrik tasarım, animasyon, görsel efekt ve grafik tasarım gibi alanlar üzerindeki çalışmalarını OCADO Mimarlık çatısı altında birleştirerek mimarlığa farklı bir yön vermeye çalışmaktadır. Ulusal ve Uluslararası birçok workshopta (Almanya, İstanbul, Ankara…) sürdürülebilir mimarlık, ileri dijital mimarlık konulu atölyelerde bulunmuştur.

Workshops

 

"Towards to a New Mobility" Advanced Digital Architectural Design – Germany

Integral Design Strategies_İstanbul Transitions with Un Studio - Buro Happold - FH Trier

Renovation of Factory Buildings _ Bilgi University, İstanbul

Sustainability In Architectural Design with Andrej Baranowski (Working on Old Gas Factory, Ankara)

Yarışmalar

 

Lüleburgaz Şehirlerarası otobüs Terminali Ulusal Proje Yarışması

TOKİ – Kayabaşı Toplu Konut Ulusal Proje Yarışması

İstanbul Gaziosmanpaşa Belediye Hizmet Binası Ulusal Proje Yarışması, 2. Mansiyon Ödülü – Teğet Mimarlık Bünyesinde

Eskişehir Tepebaşı Belediye Hizmet Binası Ulusal Proje Yarışması, Teğet Mimarlık Bünyesinde

Denizli Belediye Hizmet Binası Ulusal Proje Yarışması

International Bazelel Arts and Design Academy Competition_Israel

UIA Kongre Vadisi Ulusal Proje Yarışması

Budun Design Endüstriyel Tasarım Yarışması

Kuğulu Park Peyzaj Projesi Ulusal Proje Yarışması, Ankara

I Can Pepsi Grafik Tasarım Yarışması

Eğitim Bilgileri

 

Lisans Öncesi Eğitimi : Salihli Süper Lisesi (1996-2000)

Lisans Eğitimi : Eskişehir Osmangazi Üniversitesi / Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi/ Mimarlık Bölümü (2000-2004)

Lisansüstü Eğitimi : İstanbul Teknik Üniversitesi / Architectural Design Computing (Ses Etkileşimli Dinamik Adaptif Cephe Modülü-Sound Shiled)

 

Mimarlık hizmeti verdiğimiz alanlar;

Mimari Tasarım

Mimari Uygulama

İç Mimari Tasarım

Mimari Danışmanlık

3D Görselleştirme

3D Animasyon

Mobilya Tasarımı