Takip Et

ARKAS L.A ŞARAP TADIM TESİSİ

Proje; İZMİR in TORBALI ilçesinde yapılması planlanan şarap  üretim ve buna bağlı olarak özellikle  İzmir ve çevresine hitap edecek Şarap Tadım Merkezi olarak tasarlanmıştır. Üzüm bağlarının çevrelediği üretim ve tadım merkezinde topografyaya uyum sağlayan ve çevre ile bütünleşen aynı zamanda iç ve dış mekan ilişkilerinin güçlendirildiği bir yapı tasarlamak amaçlanmıştır.

Bu bağlamda ana kütle;  arazi eğim verilerine göre, form olarak da topografyanın devamı niteliğindeki, 4 ana parçaya ayrılarak konumlandırılmıştır. Her kütle farklı bir programı barındıracak şekilde, parçalardan bütüne varılmıştır. Bir kütlenin İç mekanından diğer kütlenin terasına çıkılmasına olanak sağlanacak şekilde topografyaya uyumlu bir kotlandırma yapılarak; iç-dış sirkülasyon arasındaki ilişki  güçlendirilmiştir.

Yer altındaki üretim-mahzen kısmının arazinin dışına yansıması kurgusu üzerinden şarap fıçıları soyutlanarak, her birimin çelik strüktürel formları içerdiği programın karakterine göre oluşturulmuştur.

Tadım merkezinin devamında konumlandırılan  ana kütlenin devamı niteliğindeki yürüyüş yollarındaki kütlelerden girişler sağlanarak, toprak altında konumlandırılan üretim tesisini-mahzenin misafirlerin üst kottan direk gözlemleyebilmesini sağlayacak şekilde bir yapılanma sağlanmıştır.

Winery Tasting Center is designed for the Arkas who would build the winery in Torbalı , İzmir . The aim is to design a tasting center which harmonize with the topographic data for relating with its environment. In this sense, the main blok is divided 4 parts to accommodate the land and is formed like follow-through the topography.

The production facility located under the ground,so people can sight the producting stage of the wine from the small parts which located on the ground floor.

     

Proje Adı :  Arkas- L.A Şarap Tadım Tesisi

Proje Yeri :  Torbalı/İzmir

Proje Ofisi : OCADO Mimarlık

Tasarım Ekibi : Öznur ÇAKIR

Mimari Proje Ekibi : Öznur ÇAKIR , Ayfer GÜLEÇ

Proje Yöneticisi : Öznur ÇAKIR

İşveren : Arkas Holding

Proje Başlangıç Yılı: 2010

Proje Bitiş Yılı : 2010

Arsa Alanı (m2) : 8000 m2

Toplam İnşaat Alanı (m2) : 4500 m2