Takip Et

ATA PLAZA

Proje İzmir’in Bayraklı ilçesinde Ankara caddesi üzerinde yer alan ATA PLAZA; Giriş katında 4 adet ticaret alanı ve toplamda 28 tane ofis olarak planlanmıştır.

Projenin tasarımında en önemli çıkış noktası ; ofislerin cam bir kütle olmasına rağmen ofislerde çalışan insanların aynı zamanda açık alanlara da dahil olabilmesi isteğidir. Bu sebeple her ofise balkon eklemeleri yapılmıştır. Fakat ofis binası olması sebebiyle bu balkonların gizlenmesi ihtiyacından ve mekanik öğelerin de gizlenebilmesi anlamında da farklı bir tasarım ortaya çıkartılabilmesi amaçlanmıştır.

Bina köşe noktalarında konumlandırılan balkonların gizlenebilmesi amacıyla yatay lineer ve değişken uzunluklarda güneş kırıcılar planlanmıştır.

Bu sayede hem dış mekanla ilişkilenme sağlanmış, hem de bu mekanlar cephe kurgusu içerisinde gizlenerek, estetik bir hale getirilmiştir. Aynı zamanda düzensiz uzunluklardaki güneş kırıcılara led aydınlatmalar monte edilerek, binanın uzaktan algısına hareket getirmesi amaçlanmıştır.

Bu güneş kırıcılar, cam bir kütleyi saran sarmaşık kurgusuyla tüm binanın köşelerini sararak en üst kata kadar ulaşmaktadır.

 

Proje Adı : Ata Plaza

Proje Yeri : İzmir/ Bayraklı

Proje Ofisi : OCADO

Tasarım Ekibi : Öznur ÇAKIR

Mimari Proje Ekibi : Öznur ÇAKIR, Ayfer GÜLEÇ

İşveren : Yılmazkoçlar Yapı

Ana Yüklenici :Yılmazkoçlar Yapı

Konsept Tasarımı :

Uygulama Projesi :

 

Statik Projesi : Cüneyt Sözer

Mekanik Projesi : ÖGE Mühendislik

Elektrik Projesi: Seren Mühendislik

Tesisat Projesi: ÖGE Mühendislik

 

Proje Başlangıç Yılı* 2010

Proje Bitiş Yılı* 2010

İnşaat Başlangıç Yılı* 2011

İnşaat Bitiş Yılı*   : 2011

Arsa Alanı (m2)* 630 m2

Toplam İnşaat Alanı (m2)* 3.000 m2