Takip Et

ATLAS OTEL

İzmir Atlas Otel, İzmir şehir merkezinde yer almaktadır. İzmir İli Konak İlçesi İsmet Kaptan Mahallesinde, Gazi Osman Paşa Bulvarı ile Şair Eşref Bulvarının kesişimin de ve meydana hakim bir konumda bulunmaktadır. Yapı, bir bodrum kat ve zemin kata ilave ara kat ile dört normal kat olarak,1959 yılında inşa edilmiş olup Betonarme Karkas sisteme sahiptir.

Yapıya giriş, Gazi Osman Paşa Bulvarı ile Şair Eşref Bulvarının kesiştiği noktada sağlanmaktadır.

Yapı; 24.28 x 19.90 m ölçülerinde, parsel sınırlarına ve şekline uygun planlı bir şekilde, 332.23 m² alana oturmaktadır. Yapının daireselformla oluşturulan köşesinden, ebatlarındaki demir kapıdan rüzgarlık bölümüne girilmektedir.

Yapı, uzun yıllar otel olarak hizmet vermiştir. Ancak, 10 yıldır hiçbir amaca hizmet verememektedir. Bundan sonra ise,günümüz koşullarında hazırlanan restorasyon ve restitüsyon projeleri kapsamında yapının, yine otel olarak hizmet vermesi planlanmaktadır.

Ayrıca yapı, 22.03.2000 yılında 8401 sayılı karar ile İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından 2. Grup Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı olarak tescillenmiştir.

 

Proje Adı : Atlas Otel

Proje Yeri : Konak/İzmir

Proje Ofisi : OCADO

Tasarım Ekibi : Öznur ÇAKIR

Mimari Proje Ekibi : Öznur ÇAKIR, Ayfer GÜLEÇ, Seden SÜATAÇ

İşveren : Erdal Keresteci

Ana Yüklenici :Tır Yapı

Konsept Tasarımı :

Restorasyon Projesi :

 

Statik Projesi : Lokman Yerlikaya

Mekanik Projesi : Kamil Olgaç

Elektrik Projesi: Namık Onmuş

Tesisat Projesi: Kamil Olgaç

 

Proje Başlangıç Yılı* 2014

Proje Bitiş Yılı* 2015

İnşaat Başlangıç Yılı* 2016

İnşaat Bitiş Yılı*   : 2017

Arsa Alanı (m2)* 630 m2

Toplam İnşaat Alanı (m2)* 3.000 m2