Takip Et

AVCILAR HIGH LIFE TOWER

Ocado Mimarlığın davetli yarışma olarak katıldığı ; Bayraklı Merkezinde yer alan proje, toplamda 77.700metrekare inşaat alanına sahip, 3 katlı AVM ile 50 katlı kuleden oluşmakta ve bünyesinde AVM, konut ve ofis öğelerini barındırmaktadır.

Parselin uzun inceyapısı ve sirkülasyonun yoğun olduğu yeni gelişen iş merkezi bölgesinde yer alması sebebiyle, kent meydanı kurgusu ana tasarım kriteri olarak ele alınmıştır.

Alışveriş merkezinin bu sıkışmış eşik bölgede kendi içerisinde yeşil alanları barındırabilen bir yapıya sahip olması fikriyle yola çıkılmıştır. Akışkan-eğrisel formu ve katmanlarla üretilmiş cephesi ile de bir yandan imgesel olma bir yandan da insan-kent ilişkisini güçlendirmesi amaçlanmıştır.

Ofis ve Konut Kulesi ise 50 kat iki ayrı çekirdek ile tek bir kütlede çözülmüştür. Döşemeler her katta 4 derece dönerek, %10 büyüme ve küçülme hareketleriyle yükselen imgesel yapısıyla alışveriş merkezi ile bütünlüğü tamamlayıcı bir dilde tasarlanmıştır.

Dış cephede tıpkı kanyonlardaki gibi ; katmanlaşarak oluşan farklı bir tasarıma gidilerek, cepheyi oluşturan her katmanda farklı renk ve dokuda malzemeler kullanarak ; formun malzeme ile ilişkisi üzerinden cephe tasarımı ortaya çıkarılmıştır. Önemli özelliklerinden bir diğeriise, Eğrisel formların yarattığı geri çekilmeler ile; yoldan geçen insanların bir anda kamusal alana dahil olabileceği cepler yaratarak ; iç mekan ve kamusal alan ilişkilerini güçlendirmek amaçlanmıştır.

 

Proje Adı : High Life Tower

Proje Yeri :  Bayraklı / İzmir

Proje Ofisi : OCADO

Tasarım Ekibi :Öznur ÇAKIR

Mimari Proje Ekibi : Öznur ÇAKIR, Ayfer GÜLEÇ, Utku TOSUN

İşveren : Avcılar İnşaat

Proje Başlangıç Yılı : 2015

Proje Bitiş Yılı : 2015

Arsa Alanı (m2) : 7.017 m2

Toplam İnşaat Alanı (m2) :  77.700 m2