Takip Et

QEBELE OTEL VE AVM

Azerbaycan’ın Qebele Şehrinin merkezinde konumlanan projede, 265.000metrekarelik alan üzerinde 55.000 metrekare inşaat alanı olan proje otel ve AVM yapılarından oluşmaktadır.

Proje alanı olarak belirlenen bölümde iki yapı arasındaki yolun yaya ve araç sirkülasyonunun yoğunluğu sebebiyle, , tasarımda suyun akışkanlığı ve su dalgası formlarının bir araya gelmesi ile yarattığı süreklilik üzerinden “meydan” kavramlarının yapıların bünyesiyle birleştiği bir kurgu üzerine odaklanılmıştır. Bir su damlasının zemine damlaması, sıçraması, iki parçaya bölünmesinin oluşturduğu formların bütünü olarak tanımlanabilir.

AVM nin üst örtüsünde eğrisel formun en uç noktasının kütlenin bütünü ile birleşmesiyle giriş saçağı oluşturulmuştur. Sirkülasyonun üstü skylight ile örtülerek doğal ışık girişi sağlanmıştır. Otel yapısı ise Avm ve şehir ile bütünleşecek şekilde bir yönelim ve konumlandırma yapılarak yerleştirilmiştir. Şehre yönelecek şekilde , giderek küçülen plansal çözümlenmesinde ise teraslamalar yapılarak, sürekli ve bir bütünün devamı niteliğinde çözümlerle otelde en yüksek kota ulaşılmıştır. Cephe ve formların tasarımlarında ayrıca Azerbaycan’ın yerel motiflerinden esinlenerek , mimari projeye yansıtılmıştır.

 

Proje Adı : Qebele Otel ve Alışveriş Merkezi

Proje Yeri : Qebele / Azerbaijan

Proje Ofisi : OCADO

Tasarım Ekibi : Öznur ÇAKIR

Mimari Proje Ekibi : Öznur ÇAKIR, Ayfer GÜLEÇ

İşveren : Gilan Holding

Ana Yüklenici : Palas Construction

Proje Başlangıç Yılı : 2013

Proje Bitiş Yılı : 2013

Arsa Alanı (m2) : 265.000 m2

Toplam İnşaat Alanı (m2) : 55.000 m2