Takip Et

TAŞDELEN PLAZA

              Proje, Manisa’nın Salihli ilçesinde , Salihli İlçesinin Ankara Karayolu girişinde, şehir merkezinde yer almaktadır.

300 metre karelik alanda 3500 metrekare inşaat alanına sahip olan bu proje bünyesinde ofisler ve ticaret alanlarını barındırmaktadır.

5 katlı, zemin katta asama katlı ticari alanın yer aldığı üst katlarında ise ofislerin yer aldığı proje bitişik nizam bir projedir. Binanın bitişik nizamda olması sebebiyle , şehir merkezine bakan cephenin farklı bir yapı ve hareketliliğe sahip olması projede üzerinde durulan önemli noktalardan biri olmuştur.

Yapı, İki yan bitişik parsellerden solid siyah metal kaplama duvarlarla ayrılarak, iki duvar arasında kalan kısım arasında ise; düşeyde normal katlarda tüm cephe boyunca , yatayda zeminde kattaki ticari alanın tavanında giydirme cam paneller kullanılarak tasarlanmıştır. Camın saydam etkisi tüm bina boyunca devam ettirilerek maksimumda ışık girişi sağlanmaya çalışılmıştır.

Güneş ışığının ofis içerisindeki çalışma ortamına negatif etkisi olabilecek , direk etkisini azaltmak ve cepheye hareketlilik katmak anlamında; bronz mesh metal paneller kullanılmıştır. Boyutları sabit ancak yerleşim kombinasyonları farklı bronz metal paneller, dolu boş etkisi yaratılarak binanın standart bir cepheden çok , şehir merkezinde farklı bir cepheye sahip olması sağlanmıştır.

Kullanılan bu mesh metal paneller, aynı zamanda zeminde yer alan asma katlı ticaret alanının tavanında da devam ettirilerek, bir yandan skylight üzerinde güneş kırıcı etkisinden yararlanılmış, diğer yandan ise, cephe sürekliliğinin düşey ve yatak eksende de devam ettirilmesi amaçlanmıştır. Renk olarak da çevre binalarda ve genellikle bölge çevresindeki binaların gri tonlardaki renkleri içerisinde güneş ışığı yansımalarından yararlanılması amacıyla ‘bronz’ renk kullanılarak, binanın daha simgesel bir tasarıma ulaşması sağlanmıştır.

 

Proje Adı : Taşdelen Plaza

Proje Yeri :  Salihli / Manisa

Proje Ofisi : OCADO Mimarlık

Tasarım Ekibi : Öznur ÇAKIR

Mimari Proje Ekibi : Öznur ÇAKIR, Ayfer GÜLEÇ

İşveren : Şerife Taşdelen

Ana Yüklenici : Elit İnşaat

Konsept Tasarımı : Mimarlık

İç Mekan Projesi : Mimarlık

Peyzaj Projesi : Mimarlık

Uygulama Projesi : Mimarlık

Cephe Tasarımı :Mimarlık

Statik Projesi : Barma Mühendislik

Mekanik Projesi : Ahmet DOĞAN

Elektrik Projesi : Yıldırım Elektrik

3 Boyutlu Görselleştirme : Mimarlık

Mimari Mesleki Kontrollük : Mimarlık

Proje Başlangıç Yılı : 2011

Proje Bitiş Yılı : 2012

İnşaat Başlangıç Yılı : 2012

İnşaat Bitiş Yılı : 2012

Arsa Alanı (m2) : 300 m2

Toplam İnşaat Alanı (m2) : 3.500 m2